ČTVRTÁ ADVENTNÍ NEDĚLE 19.12.2021

Poslední adventní neděle akce Vánoce na Vlašském dvoře proběhla 19. prosince opět po celý den nejen na nádvoří, ale v celé budově. Ostatně, jak vypadaly tyto adventní neděle nádherně ukazuje reportážní video z dílny 89visionpictures okem Martina Kolembáře, tak mrkněte. 

Čtvrté nedělní dopolední roztančené nádvoří v podání Domu dětí a mládeže Kutná Hora, pod vedením Kateřiny Sixtové bylo pro tentokrát komornější z důvodu nemocí dětí, avšak o to vánočně intenzivnější. Opět jsme shlédli vánočního skřítka „Grünche“, sladké pečení, čerta a Káču i taneční vystoupení „Devil“ v podání juniorského týmu KTM Twirl team Kutná Hora. 

Po celý den si mohli návštěvníci prodejní výstavy dokoupit poslední dárečky pod stromeček ze skleněných ozdob sklářské hutě v Tasicích, šperky a ozdobičky, za vyražený groš u Hedy si se Šárkou vyrobit náramek z korálků, skleněnou baňku s Denisou plnou třpytek a husích brk či ozdobit perníček.  Svícny a vánoční dekorace od Martina s Robertem tvořili u vstupu nádhernou atmosféru blížících se Vánoc. Komu chyběl dřevěný stojánek na stromeček, tak ho u nás taky našel, spolu se stoličkou od Harolda, svíčkami ze včelího vosku pana Minaříka, přírodní kosmetikou, háčkovanými a pletenými doplňky nebo taškami Dakoste tvořili výběr toho, co by pod stromečkem nikoho neurazilo a zaručeně nemuselo chybět. Nejen průvodci ochutnali sušené hovězí maso z Jakuba a osobně si myslím, že nejeden muž ho pod stromečkem 24. prosince našel.

Program se nezastavil skrze celý den. Mimo prohlídek jedinečné mincovny českých králů, jsme v 15hodin četli z kutnohorských pověstí, tentokrát s autorem Miroslavem Štroblem. Na nádvoří se krom ražení pražských grošů a ohřívání rukou nad čtyřmi koši sem tam ozvala vánoční písnička nebo koleda, ale celé vyústění a zakončení nastalo až s koncertem. Za varhany usedl pan Ondřej Mucha, který spolu s manželkou (cemballo) a panem Tománkem (housle) vytvořili atmosféru doslova harmonizující. Na necelou hodinu se královská kaple sv. Václava a Ladislava proměnila v koncertní sál v plném rozměru a posluchači odcházeli s úsměvem roztaženým od ucha k uchu.

No a než tento článek ukončíme. Dovolte nám, popřát vám, za celý tým Průvodcovské služby Kutná Hora příjemné prožití vánočních svátků, poklidné mezisvátčí, nabrání spoustu sil a energie do dalšího roku, který má krásnou „dvaadvacítku“ ve svém názvu a hlavně HODNĚ ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ a PlnoFrfníků (rozuměj pražských grošů v peněženkách, které vás zavedou na prohlídku expozic Vlašského dvora). 

Těšíme se na vás v roce 2022.