VÍTÁNÍ JARA

V neděli, 20. března 2022, jsme s Průvodcovskou službou Kutná Hora přivítali jaro nejen ve Vlašském dvoře, ale v celé Kutné Hoře. 

Nádvoří se po celý den stalo dějištěm kreativní dílničky. Jarní křížovky, omalovánky, lednáčci z papíru, doplněné o zdobení velkých klíčů od jara. Neustálé hemžení návštěvníků na nádvoří bylo již od 10 hodiny dopolední. Umocněno o představení v 11:00, kdy jsme měli možnost a potěšení vidět kutnohorské dětí ze Základní školy T. G. Masaryka. Pod vedením paní učitelky Formáčkové nacvičily mini muzikál Červená karkulka.

Po obědě se k nám připojil Osadní výbor Kutná Hora vnitřní město a ve spolupráci s paní Janou Buřičovou si příchozí mohli vyrobit vlastní malou „Mařenu“, aby zahodili vše staré a nechali otevřeno tomu novému, co může a má přijít.

Ani Průvodcovská služba nezahálela a odpoledne vyrobila velkou „Mařenu“ a jejího kamaráda „Mařáka“ do průvodu. Ten v 15 hodin vyšel z nádvoří a zamířil přes Žižkovu bránu, Breüerovými sady až k Vrchlici, kde byly všechny postavičky zimy vhozeny do vody a unášeny „proudem“. 

„Přišlo jaro do vsi, kde jsi zimo, kde jsi
 Byla zima mezi náma a teď už je za horama.
 Hu, hu, hu, jaro už je tu…“ 

Od mostu jsme se rozdělili. Jedna skupinka zamířila s „létečkem“ zpět do Vlašského dvora a druhá se vydala na pochod do sedlecké katedrály, kde jsme ozdobený klíč předali sedlecké farnosti nejen jako symbol otevření země, brány jaru, ale také otevření turistické sezóny. Jarní rovnodennost se vydařila, paprsek slunce opět kouzlil a za doprovodu nymburského pěveckého sboru „V O X nymburgensis“ to byl doslova magický zážitek.

Tak JARO VÍTEJ a zahřej naše duše po zimě.
Děkujeme všem, co jste k nám zavítali a společně přivítali jaro. Prohlédnout si můžete fotogalerii /autorem fotografií je Josef Lezo/ i shlédnout video od Moniky Pravdové /Kutnohorské listy/.